نخستین جلسه گروه مبانی و منطق فقه نظام‌ساز برگزار شد

نخستین جلسه گروه مبانی و منطق فقه نظام‌ساز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده فقه و علوم انسانی، اولین جلسه گروه مبانی و منطق فقه نظام‌ساز با حضور آیت الله رشاد (ریاست پژوهشکده)، حجج اسلام والمسلمین هادی افخمی (مدیریت پژوهشکده)، ناصر پناهی(مدیر گروه مبانی)، علیرضا قائمی‌نیا، حسن علی‌اکبری، رمضان علی‌تبار و مسعود فیاضی به عنوان اعضاء گروه، و حجج اسلام والمسلمین ذبیح الله نعیمیان (مدیر موسسه)، احمدی (معاونت آموزش) و عزیزی (معاونت پژوهش)، روز چهارشنبه مورخ 18 بهمن ماه 1402 در محل موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا علیه السلام در شهر مقدس قم برگزار شد.

در آغاز این جلسه حجت الاسلام افخمی ضمن اشاره به پیشینۀ دوساله پژوهش‌سرایی پژوهشکده، گزارشی از روند تشکیل گروه‌های علمی آن ارائه داد و گفت: این پژوهشکدۀ حوزوی در راستای پاسخگویی به مطالبات مقام معظم رهبری در زمینۀ اسلامی‌سازی علوم انسانی با استفاده از ظرفیت فقه آغاز به کار کرده است. اعضای گروه‌های سه‌گانۀ پژوهشکده پس از جلسات متعدد پیوسته با حضور آیت الله رشاد و بررسی‌های دقیق کارشناسانه شناسایی و دعوت شده‌اند. گروه مبانی و منطق فقه نظام‌ساز از چهار شاخۀ فلسفۀ دین، فلسفۀ علوم انسانی، فلسفۀ علم فقه و فلسفۀ اصول فقه تشکیل شده است.

در ادامه، آیت الله رشاد، ضمن تبریک عید مبعث و تشکر از اعضای گروه مبانی به خاطر پذیرش مسئولیت شاخه‌های این گروه، به بیان اهداف و چشم‌اندازهای پژوهشکده پرداخت و گفت: مطابق با برنامۀ مصوب، گروه‌های پژوهشکده به صورت مشترک با مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا علیه السلام همکاری خواهند کرد. مؤسسه در بُعد آموزشی شاخه‌ها و پژوهشکده در بُعد پژوهشی فعالیت خواهند نمود.

این جلسه با قرائت متن حکم انتصاب حجت الاسلام ناصر پناهی به عنوان مدیر گروه «مبانی و منطق فقه نظام‌ساز» ادامه پیدا کرد و سپس اعضای گروه نقطه نظرات خود را بیان کردند. در پایان نیز شناختنامه گروه در جلسه ارائه شد.

شایان ذکر است پژوهشکده حوزوی فقه و علوم انسانی که در حال تأسیس می‌باشد از سه گروه علمی «مبانی و منطق فقه نظام‌ساز»، «فقه نظامات و مناسبات اجتماعی» و «فقه تمدن، پیشرفت و منابع حیاتی» تشکیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید