طلاب باید در کنار تحصیل و تهذیب به ورزش و سلامت جسم نیز توجه داشته باشند

طلاب باید در کنار تحصیل و تهذیب به ورزش و سلامت جسم نیز توجه داشته باشند

رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران گفت: طلاب باید در کنار تحصیل و تهذیب به ورزش و سلامت جسم نیز توجه داشته باشند.

آیت الله علی اکبر رشاد در ابتدای درس اخلاق حوزه علمیه امام رضا(ع) تهران با قدردانی از تلاش های این حوزه در خصوص موفقیت های ورزشی طلاب اظهار داشت: پیشرفت جنبه های علمی و پژوهشی در کنار پیشرفتهای تهذیبی و اخلاقی طلاب بسیار ارزشمند است؛ همچنین توجه به سلامت جسم نیز اهمیت زیادی دارد و طلاب باید در کنار تحصیل و تهذیب به ورزش و سلامت جسم نیز توجه داشته باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود:در واقع باید حفظ سلامت و توجه به ورزش نیز مورد تاکید طلاب باشد، برنامه های جمعی همچون کسب مقام ورزشی طلاب به همان اندازه باعث خرسندی است که طلاب مقالات علمی می نویسند و این نشان از آینده درخشان این عزیزان دارد، انشالله این موفقیت ها تداوم می‌یابد.

وی تصریح کرد: جوانی که ورزش نمی کند بی رمق و بی حرکت است، حضور در این برنامه های ورزشی خود یک رتبه محسوب می شود؛ این نخستین دور از مسابقات ویژه طلاب بود و از تلاش صورت گرفته و تداوم چنین برنامه هایی قدردانی می کنیم.

آیت الله رشاد رویدادهای ورزشی در میان طلاب را اتفاقی خوب برشمرد و بیان کرد: رسول خدا(ص) جوان هایی که داشتند ورزش و با یکدیگر مبارزه می کردند را تشویق کرد و گفت برترین ها کسی است که با نفس خود بجنگد، گاهی انسان با نفس خود مقابله می کند و در این شرایط خدا در وجود و ذهن او حاضر می شود.

وی عنوان کرد: پیامبر اسلام(ص) سلامت جسم و شجاعت جوانان را مورد تشویق قرار دادند، شجاعت واقعی نیز مقابله با نفس است، طلاب باید به کار علمی و تهذیبی و سلامت جسم نیز توجه داشته باشند همان طور که رهبری بارها در این باره توصیه هایی داشته اند، از این رو طلاب ورزش را جدی بگیرند و تصور نشود که ارزش ورزش از تحصیل کمتر است.

رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران خاطرنشان کرد: تالیف و تحقیق دشوار تر از تدریس است چرا که احیای آثاری است که در طول تاریخ به دست آمده است از این رو توصیه به طلاب توجه به فعالیت های علمی و تحقیقی است، امیدواریم در زمینه علمی و ورزشی رویدادهای خوبی را شاهد باشیم.

وی گفت: اگر تهذیب نباشد و علم به تنهایی مورد توجه قرار بگیرد، انسان می تواند از علم سواستفاده کند، طلبه ای که فاقد اخلاق و تهذیب باشد می تواند خطرناک باشد.

آیت الله رشاد در ادامه افزود: انسان گرفتار فقر یک فاجعه است و بدتر از آن بیماری جسمی است و سخت تر از آن نیز بیماری قلب و روح و نفس به شمار می رود، اگر انسانی جسم بیماری داشته باشد رنج می برد و آزار می بیند، باید بدانیم سلامتی نعمت بزرگی است و از آن مهم تر سلامت نفس است.

وی بیان کرد: خداوند در همه حال به انسان عنایت دارد، انسانی که شکر گزار است همین نقصان و کمبودها را نیز فرصتی برای تعالی می داند.

رئیس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در خصوص علم و دین نیز عنوان کرد: عالم به دین یعنی فردی که می داند دین چیست ولی عالم دینی یعنی کسی وجود و سکنات اش در مسیر الهی است و وجودش توقف ندارد و دائم در حال ستایش و ذکر است و حتی خواب او نیز در حال عبادت است.

وی تصریح کرد: امام خمینی(ره) فرمود عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنیم؛ اگر انسان احساس کند عالم محضر خداست مگر امکان دارد که معصیت و ستم کند.

آیت الله رشاد گفت: انسان نیز می تواند معصوم باشد نه معصومی که ویژگی ائمه است، بلکه منظور معصومی که مرتکب گناهی نمی شود، این معصومیت به واسطه احساس حضور است ما بزرگانی داریم که حتی به گناه نیز فکر نکرده اند.

وی افزود:اگر طلبه ای نفس خود را پاک کرد و شفاف شد همه انوار در آن منعکس می شود، اگر طلبه‌ای از نظر علمی رشد کند اما نفس خود را پاک نکرده باشد بسیار آسیب زاستريال پس تحصیل علمی در کنار تهذیب باید دنبال شود.

رئیس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان کرد: شخصیت امام خمینی(ره) به واسطه تهذیب نفس این گونه پرورش یافت، امامی که اعلم علما و فقها و فیلسوفی بزرگ  و سیاستمداری برجسته و عالمی برجسته بود، این اتفاق همواره تکرار نمی شود.

وی در پایان در خصوص اهمیت دعا به خصوص در این ایام نیز خاطرنشان کرد: در دعاها باید جامع دعا کرد و همه بزرگان و نزددیکان و دوستان و شهدا را دعا کنیم، و نیکان و کسانی که برای تعالی این نظام جان دادند را از دعای خیر محروم نکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید