کتاب فلسفه مضاف آیت الله رشاد منتشر شد

کتاب فلسفه مضاف آیت الله رشاد منتشر شد

در آستانه سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کتاب گارنسنگ فلسفه مضاف؛ درامدی تأسیسی بر فلسفه‌های مضاف اسلامی توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و به قلم ارزشمند آیت الله علی اکبر رشاد منتشر شد.

آیت الله رشاد در دیباچه کتاب فلسفه مضاف آورده است:  تأسيس و توسعه‌ فلسفه‌های مضاف به «علوم» و «امور»، بر اساس حکمت و معارف غني و قويم اسلامي، که از دغدغه‌هاي ديرين اين کمترين بوده، در سه دهه‌ي اخير به‌تدريج به يکي از دلمشغولي‌هاي اصلي نگارنده بدل گشته و در اين بازه‌ي زماني هيچ فرصتي را براي پرداختن بدان فرو نگذاشته است.
اين بنده بر اين باورم که: اصلاح و تحول در هر ساحتي در گرو وقوع اصلاح و تحول در منطق و مباني آن ساحت است و در اين برهه‌ي تاريخي نيز اصلاح و تحول در معرفت و معيشت مسلمانان – که دغدغه‌ي عمده‌ي مصلحان مشفق امت است – بالمرّه در رهن اصلاح و تحول در روش‌شناسي و پيش‌انگاشته‌هاي رايج براي «درک جهان» و «فهم دين» است، و اين مهم جز از رهگذر تأسيس و توسعه‌ي فلسفه‌هاي مضاف با اتکا بر منابع و ذخاير معتبر ديني و بومي فراچنگ نخواهد افتاد.

وی افزوده است: در اين سه دهه، ساحات و سطوح گوناگون اين گستره‌ي معرفتي گسترده‌، مجال آمدشد پيوسته‌ي نگارنده بوده است؛ از تأملات تأسيسي در زمينه‌ي مبادي تصوري و تصديقي و کليات فلسفه‌ي مضاف علي‌الاطلاق، تا توليد ادبيات و اصطلاح‌سازي در زمينه‌ي مباحث عمده‌ي فلسفه‌هاي مضاف (که رساله‌ي حاضر برايند چنين درنگ و درايتي است)، و پرداختن به مباحثِ شاخه‌هاي مهمي چون «فلسفه‌ي دين»، «مباني منطق فهم دين»، «فلسفه‌ي علم ديني»، «فلسفه‌ي علوم انساني»، «فلسفه‌ي فرهنگ»، «فلسفه‌ي هنر»، «فلسفه‌ي زبان»، «فلسفه‌ي ادبيات»، «فلسفه‌ي تعليم و تربيت»، «فلسفه‌ي سياست»، و تا پرداختن به حوزه‌هاي بي‌پيشينه يا نوخاسته‌اي چون «فلسفه‌ي معرفت ديني»، «فلسفه‌ي اصول»، «فلسفه‌ي فقه»، «فلسفه‌ي فرج»، «فلسفه‌ي پيشرفت‌ورزي»، «فلسفه‌ي سايبر»، و… .

لازم به ذکر است کتاب فلسفه مضاف همزمان با سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران روانه بازار نشر خواهد شد. همچنین آین رونمایی از این اثر نیز در خلال نمایشگاه کتاب و با حضور صاحبنظران و علاقمندانب ه مباحث فلسفه های مضاف در نمایشگاه برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید