امروزه مهمترین مسؤولیت روحانیت، جلب قلوب است.

امروزه مهمترین مسؤولیت روحانیت، جلب قلوب است.

یادواره ۵۸۰ شهید روحانی پایتخت صبح امروز با حضور جمع کثیری از فرماندهان و مسؤولان، طلاب علمیه شهر تهران و خانواده معظم شهدا در حرم امام خمینی(ره) برگزار شد.

آیت الله علی اکبر رشاد رییس شورای حوزه های علمیه استان تهران در این مراسم ضمن تجلیل از مقام شامخ شهدا و امام راحل و تبریک پیشاپیش عید مبعث گفت: پیامبر ما عقل کل و اشرف موجودات بعد خدا بود ولی جلویش می‌ایستادند و می‌گفتند تو جن‌زده و دیوانه‌ای و سرش خاکستر می‌ریختند. پس رفتار جاهلانه در جامعه هم نیازمند رفتاری شبیه رفتار پیامبر با جاهلان است. پس مبادا به دلیل اینکه با وجود رفتار جاهلانه لباس از تن بکنیم و عمامه بر داریم چرا که این عمامه کفن ماست. اگر هم اهانتی شود آدم پاداشش را می‌گیرد و نگران کننده است اگر طلاب بخاطر این معدود جهالت‌ها از این لباس دور شود.

آیت الله رشاد ابراز کرد: امام با معنویت قلوب میلیون‌ها جوان را تصاحب کرد و این باعث شد این راه طی شود و باید از امام الگو گرفت. آیت الله خامنه‌ای هم ذوفنون هستند و معنویت و تقوا و ساده زیستی ایشان سبب جلب جوانان است و ما باید از امامین انقلاب درس بگیریم.

آیت الله رشاد با بیان اینکه مهمترین مسؤولیت روحانیت، جلب قلوب است افزود: امروز روحانیت وظیفه سنگینی دارند و مهمترین مسؤولیت آنها جلب قلوب است. تبارنامه خونین این قبیله کجاست؟ که در کران شهیدی دگر بیفزاید؟ خوشامد عرض می‌کنیم به حضرات آیات و حجج اسلام و طلاب عزیز در این محضر منور که به نور امام شهیدان منور است و محفل و مجلسی که به یاد و نام مبارک شهدای عزیز‌ و بزرگ روحانیت که هم عالم بودند هم شهید شدند؛ خداوند این رویداد را دوست می‌دارد که آنان که قلمشان افضل است در زمره شهدا هم هستند.

وی گفت: از نهادهای گوناگون خصوصا سپاه مجاهد و خوشنام تهران و روحانیون و فرماندهان آن و حوزه علمیه پایتخت که مساعدت موثری داشتند باید تقدیر کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در حضور امام و ارواح مطهر شهدا به میثاق نشستیم که بعد از دهه‌ها عرض کنیم ما درماندگان و جاماندگان التماس شفاعت و دستگیری و مساعدت کنیم برای طی مسیری که آن‌ها گشودند و از امام بخواهیم که ما را یاری کنند تا این بار سنگینی که بر دوشمان است را به مقصد برسانیم.

آیت رشاد ادامه داد: تاریخ شیعه از شهدای فضیلت و علم زیاد است و راهبران دینی همه مستعد شهادت هستند. اگر تاریخ به دقت ملاحظه شود این انگاره اثبات می‌شود که پیشگامان شهادت و پیشاهنگان ایثار عموما و غالبا از راهبران دینی بودند و روحانیت شهادت را از فضائل تلقی می‌کنند آن سان که مبدا علم باب مدینه علم نبی با همه فضائل که با همه آنها در قله بود اعم از معنویت و تقوا و مردمداری و جهاد و همه ارزش‌ها برای همه ارزش‌ها او نماد بود اما تنها زمانی شهادت را چشید گفت فزت و رب الکعبه.

وی بیان کرد: روحانیت سینه چاک شهادت است و همواره آماده پذیرش گلوله ستمگران و طاقیان و مفسدیدن است. قطعه قطعه تاریخ زمان گواهی این ادعاست و هم اکنون در همه عرصه ها که شهید می‌طلبید طلاب در صف مقدم حاضر شدند و عملا شهادت را به آغوش گرفتند.

رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران اضافه کرد: در هر دوره ای به تناسب، روحانیت مسئولیت و اولویتی دارد، امروز روحانیت مهمترین مسوولیتش جلب قلوب است، با وساطت برای آشتی مردم با خداست و رسالت کنونی روحانیت این است که بین بندگان خدا و پروردگار آن‌ها آشتی برقرار کند.

آیت الله رشاد تصریح کرد: تکلیف ما و شما طلاب در حدیثی که می‌گویم مشخص شده. پیامبر اعظم فرمودند: آیا می‌خواهید خبر بدهم از گروهی که در زمره پیامبران و شهدا نیستند اما انبیا و شهدا غبطه حال آن‌ها را می‌خورند؟ انبیا بخاطر آن منزلتی که در کنار خدا دارند به حال آن‌ها رشک می‌برند. که اهل منبر نورند حتی در قیامت. بگویید این افراد کسانی هستند که بندگان خدا را محبوب خدا و خدا را محبوب بندگان می‌کنند و بر زمین گام می‌گذارند خیرخواهانه.

وی ادامه داد: از پیامبر پرسیدند چگونه است که خدا بندگان را دوست داشته باشد؟ حضرت فرمود امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند با محوریت حب خدا و به سبک شیفته‌سازی عباد به ساحت الهی و با ترویج محبت خدا. اگر امر و نهی می‌کنند به سبک حبی و عاشقانه این کار را انجام می‌دهند.

رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان تهران عنوان کرد: مردم را به حب خدا دعوت می‌کنند و وقتی مردم مطیع خدا شدند خداوند آن‌ها را دوست خواهد داشت. خطا نکنیم، عالیترین مقام انسان مقام عبداللهی است و آنگاهی که انسان عبدالله می‌شود به مراتب آن خلیفه‌الله می‌شود و خلیفه الله امری تشکیکی است و مراتب آن تابع مراحل عبدیت است.

وی خاطرنشان کرد: خداوند متعال خلائف خود را دوست دارد و اگر مردم را به عبادت خدا بخواهیم آن‌ها را به اصل خود نزدیک کرده‌ایم. ماموریت امروز و حوزه علمیه بسیار بسیار سنگین است. اگر از من سوال شود که الان کار روحانیت سخت است یا دوران جنگ و پیش از پیروزی انقلاب که زندان و دخمه و درد و شلاق و شکنجه بود و روحانیت در گوشه زندان‌ها زیر شکنجه سخت، می‌گویم اکنون. پدید آوردن پلی میان خدا و عباد خدا با سبک و روند حبی بسیار کار سختی است.

دیدگاهتان را بنویسید