بیانیه مهم حضرات آیات رشاد، تحریری و جاودان در آستانه دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری

بیانیه مهم حضرات آیات رشاد، تحریری و جاودان در آستانه دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری

دعوت به حضور حداکثری و انتخاب اصلح

دعوت سه تن از علمای سرشناس‌ پایتخت، جهت حضور حداکثري و انتخاب اصلح در دور دوم انتخابات ریاست جمهوري.

آیت الله علی اکبر رشاد و آیت الله محمدباقر تحریری و آیت الله محمدعلی جاودان، با صدور بیانیه مشترک خطاب به ملت ایران، بویژه جوانان، ضمن سپاسگزاري از مشارکت در دور اول انتخابات چهاردهمین دوره‌ انتخابات ریاست جمهوري، از طبقات مختلف دعوت کردند که با حضور حداکثري و گزینش فردی که  به نحو حداکثري حائز شاخص‌های اصلحیت است، تکلیف شرعي و ملي خویش را ادا نمایند.

صادرکنندگان بیانیه، ضمن برشماری ویژگیهای فرد اصلح، از علمای عظام و فضلا و طلاب سراسر کشور  تقاضا کرده اند در این فرصت فشرده، با صرف وقت و اهتمام مضاعف، نقش ارشادی خویش را برای راهنمایی اقشار مختلف جهت حضور حداکثري و انتخاب اصلح ایفا نمایند.

متن بیانیه بشرح زیر است:

بِسمِ الّلهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ

ملت بزرگ ایران، زنان و مردان بصیر، و جوانان عزیز.

یک) با حضور مسئولانه‌ و آگاهانه‌ی شما در پاي صندوقهای رأي، در هشتم تیرماه جاري، رویداد ارزنده‌اي در تاریخ سراسر عزت و عظمت میهن اسلامی رقم خورد. بي‌شک این حضور خالصانه و آگاهانه عند الله ماجور است؛ ما نیز از باب ادبگذاری به پیشگاه شما این حضور بزرگوارانه را ارج می‌نهیم و صمیمانه از این وظیفه‌شناسي سپاسگزاری می‌کنیم.

دو) اینک در دور دوم این انتخاب سرنوشت‌ساز، فروتنانه عرض می‌کنیم لازم است نکات زیر مدنظر طیف عظیم طبقات متدیّن و دلسوز و دغدغه مند مصالح کشور و سرنوشت ملت، بویژه جوانان عزیز قرار گیرد:

۱ـ بشدّت از تخریب دیگران، بداخلاقي انتخاباتي، تشدید اختلافات جناحي، و اختلاف افکني درون‌گفتماني پرهیز گردد؛

۲ـ با حضور حداکثري و گزینش فردی که  به نحو حداکثري حائز شاخص‌های اصلحیت است، تکلیف شرعي و ملي خویش را ادا کنیم. توجیه و ترغیب چهره به چهره‌ی کساني که نسبت به شاخص‌های اصلحیت توجیه نیستند یا راجع به حضور در صحنه‌ی انتخاب مرددند.

۳ـ موارد زیر از مهم‌ترین شاخصهای اصلحیّت قلمداد می‌شود:

الف) ارائه‌ی «برنامه‌ی جامع مدوّن، کاربردي و کارشناسانه‌» برای حلّ مشکلات کشور؛

ب) اعتقاد جازم به «ارزش های انقلاب و منویات مقام معظم رهبری» تکیه بر «توانايي های داخلي» و تحفّظ بر «استقلال اقتصادی و سیاسي»، به جای چشم دوختن به «وعده‌های این قدرت و آن قدرت»، در عین تلاش مجدّانه برای «تعامل حداکثري با همه‌ی کشورها» و بهره‌گیری از «فرصتهای منطقه‌ای و جهاني»؛

ج) داشتن عزم جدي برای رفع «دغدغه‌های معیشتی مردم» و «نگرانیهای فرهنگی جامعه». مهار تورّم و نرخ ارز، جهش تولید، افزایش ارزش پول ملي، اشتغال و ازدواج جوانان، تامین مسکن ارزان قیمت برای طبقات محروم، مبارزه‌ی قاطع با فساد اقتصادي، اصلاح نظام اداری، در یک جمله تحقّق عدالت همه جانبه، از جمله‌ی مهم‌ترین دغدغه‌ها و دلنگرانی‌های جامعه است.

سه) از علمای عظام و فضلا و طلاب سراسر کشور خاضعانه‌ تقاضای می‌کنیم در این فرصت فشرده، با صرف وقت و اهتمام مضاعف، نقش ارشادی خویش را برای راهنمایی اقشار مختلف جهت حضور حداکثري و انتخاب اصلح ایفا فرمایند.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی، و جنبنا عما لاتحب، و اهدنا الی السّداد، فإنک خیر موفق و هاد.

    علی اکبر رشاد          محمدباقر تحریری          محمدعلی جاودان

دیدگاهتان را بنویسید