معنویت از مسائل مورد توجه کانون در دوران جدید باشد

معنویت از مسائل مورد توجه کانون در دوران جدید باشد

آیت الله علی اکبر رشاد رئیس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در آیین تکریم و معارفه مدیران پیشین و فعلی کانون اندیشه جوان گفت: معنویت باید از مسائل مورد توجه کانون در دوران جدید باشد.

آیت الله رشاد با گرامیداشت ایام شعبان و فرارسیدن ماه مبارک رمضان در چند روز آینده خاطرنشان کرد: مناجات شعبانیه دارای ویژگی هایی است که اگر مرور کرده باشیم می تواند عبودیت را به خوبی نشان دهد.

وی بیان کرد: اگر شیعه سرمایه های معنوی خود را که از حضرت معصومین به میراث برده، حفظ می کرد، می توانست جهانی را فتح کند، اما حیف که غفلت می کنیم.

آیت الله رشاد عنوان کرد: در جهان تلاش می شود معنویت را از میان ببرند و معنویت الحادی را جایگزین دین کنند، در این رابطه دو جریان وجود دارد یکی جریان معاند است و در جایگاه معارضات با دین به این شعار دامن می زند و جریان دیگر که از ظلمت مادی و ملکی خسته شده و به دنبال پناهگاهی است و معنویت را پناه گاه خود میداند اما در دام این عرفان گونه ها و شبه معنویت ها می افتد.

وی تصریح کرد: در این دومی ما مقصر هستیم که نتوانستیم مفاهیم بلند و ژرف را  به درستی عرضه کنیم و عطش جهانی را  پاسخ دهیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، خاطرنشان کرد:نظام و تاریخ ما و فرهنگ ملی ما در این چند سال این ها جهات معنوی دارند، ایران سرزمین معنوی و مقدس است. ایرانیان همواره معنوی گرا بوده اند و راهبری داشتیم مانند امام خمینی که یکپارچه نورانیت و معنویت بود.

وی ادامه داد: انسانی بزرگ که تاریخ نمونه آن را ندیده است. عارفی فرزانه و فیلسوف درون گرا و عقل گرا و فقیه حجره نشین و سیاستمداری بزرگ بود و در سنین ۸۰ سالگی به گونه ای قلم می زد که از قلم جوانی جوانانه تر داشت. او انسانی عجیب وجامع الااوصاف بود.

آیت الله رشاد تصریح کرد:بخش اصلی امام خمینی وجه معنوی ایشان بود و همه ویژگی‌های ایشان تجلی همین وجه معنوی بود. در واقع انقلاب اسلامی از کرامات امام بود و ایشان فقیهی روشن بین، روشنفکر پیشرو، سیاست مدار هوشمند، فقیه نو اندیش، حکیم جامع از تبار میرداماد بزرگ و مبارز و انقلابی شجاع بود. امروز نیز رهبری بزرگ داریم که کره زمین مانند ایشان را ندارد اما با این همه سرمایه از این وجه داشته های خود غافل هستیم.

وی در ادامه اظهار داشت: در این جا از دوستان مختلف یاد شد جا دارد یادی کنیم از شهید جانباز کاشفی شخصی که معمولا وقتی از مدیران کانون یاد می شود از ایشان یاد نمی کنیم، آقای کاشفی را در ابتدای تاسیس کانون بعد از فرمایش رهبری، برای این مجموعه انتخاب کردیم. وی استادی ارجمند بود که مسئولیت را پذیرفت و این مجموعه شکل گرفت.

رئیس حوزه علمیه امام رضا عنوان کرد: در حدود ۴۰ نهاد را در طول دوران عمر خود تاسیس کرده یا در تاسیس آنها مشارکت داشتم. حوالی سن ۲۵ سالگی حوزه امام رضا، ۳۷ سالگی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و ۴۷ سالگی کانون اندیشه جوان را تاسیس کردم، تاسیس کانون اما طعم دیگری داشت کارها و فعالی هایش متفاوت با دیگر نهادها بود.

آیت الله رشاد عنوان کرد: هنگامی که مشغول نوشتن حکم سیدحمیدرضا میررکنی مدیر جدید کانون اندیشه جوان بودم، دیدم که از مضامینی که  در حکم آقای رحیمی امده بود نمی توان چیزی را کم نمود بلکه باید بر آن افزوده شود.

وی تصریح کرد:کانون باید به جوان نخبه توجه داشته و روی این قشر تمرکز کند. باید کانون را به کانون تربیت جوانان نخبه تبدیل کنیم و آنان را از نظر معرفتی و مهارتی تجهیز کنیم برای  حضور در میدان  هدایت جوانان عام. در توجه به این طبقه مخاطب، توجه به قشر بانوان نیز دارای اهمیت است. این قشر همواره از سرمایه های انقلاب اسلامی بوده اند.

آیت الله رشاد تاکید کرد: از مواردی که باید در دوران جدید بدان توجه داشت مسئله معنویت است که در حکم هم آن را اضافه کرده ایم. باید حیث معنوی کانون تقویت شود. همانطور که عرض کردیم در این زمان برخی مغرضانه می خواهند معنویت را در مقابل دین علم کنند. خلایی که جامعه ما گرفتار آن شده است با معنویت درمان می شود.اهتمام به معنویت پروی و جذب قلوب جوانان نسبت به این مسئله باید مورد توجه باشد، سرمایه های عظیمی در مذهب ما وجود دارد باید این معادن را استفاده کنیم. در این راه از ظرفیت ارتباط با حوزه به ویژه حوزه تهران استفاده نماییم. هم از آقایان طلاب و بانوان.

وی ادامه داد: از نکات اساسی دیگر که توجه بدان لازم است مسئله تبیین است. باید نسل جوان را با جهاد تبیین اماده پذیرش حرف های نو کرد. در حال حاضر دچار گسستی با مخاطبان جوان هستیم، ذهن این نسل مشوش شده و شبهات هجمه آورده لازمه برون رفت از این شرایط جدی گرفتن جهاد تبیین است.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: از نکات مهم دیگر اهتمام ویژه به تولید محتوا است. پژوهشگاه محتوای عمیق، به روز و گسترده ای تولید می کند کانون باید این تولیدات را به زبان جوانان برگرداند تا به اذهان جوانان راه پیدا کند. در واقع کانون باید مدیریت میدانی نسل نو از رهگذر تولید محتوا با رویکرد معنوی و تبیینی با استفاده از ظرفیت های پژوهشگاه را بر عهده گیرد. همچنین باید کانون را از محدوده فعالیت ها و حوزه تاثیر تهران خارج کنیم و فعالیت ها را ملی کنیم. استفاده از تشکل های مردمی و مردم نهاد از ظرفیت های موجود برای دستیابی به این مهم است.

آیت الله رشاد در پایان ضمن بیان ویژگی های فردی و مدیریتی محسن رحیمی عنوان داشتند: همچنین از مساعی خالصانه، جوانانه و معتقدانه و حسن انجام مسئولیت تشکر می کنیم. همچنین حضور آقای میررکنی را در کانون با توجه به سوابق علمی و معنوی را غنیمت می دانیم که ان شالله وجه معنویت در رویکردها که بدان اشاره داشتیم تقویت خواهد شد. به ایشان خوش آمد می گوییم و بابت پذیرش مسئولیت تشکر می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید