پیشرفت حوزه اولین قدم برای رسیدن به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است

پیشرفت حوزه اولین قدم برای رسیدن به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است

آیت‌الله علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی طی سخنانی در نشست هم‌اندیشی نقش روحانیت در تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که در مدرسه‌ی علمیه امام خمینی(ره) قم برگزار شد، اولین قدم در جهت دستیابی به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را تحول، پیشرفت و الگوشدن حوزه دانست و اظهار کرد: نعمت بزرگی است که طلبه‌ها دور هم جمع شوند و راجع به یک مسئله‌ی تاریخ‌ساز تبادل نظر کنند. وحدت حوزه و دانشگاه نیز به همین مفهوم است و آنچه که در جریان این حرکت اتفاق می‌افتد نمود عینی وحدت حوزه و دانشگاه است.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی افزود: همه‌ی تلاش‌ها و فعالیت‌های نظری و عملی که ما در مسیر رسیدن به الگوی پیشرفت داریم باید به سمت ارزش‌ها و شاخصه‌های معنوی نشانه رفته باشد.

عضو گروه منطق فهم دین پژوهشگاه اظهار کرد: حوزه و حوزوی پیشرفته می‌توانند پیشاهنگ پیشرفت و الگوی نهادها و طبقات دیگر باشند؛ یعنی اولین قدمی که حوزه در جهت دستیابی به پیشرفت باید بردارد، تحول، پیشرفت و الگوشدن خود حوزه است.

عضو دبیرخانه‌ی حوزوی مرکز اسلامی ایرانی پیشرفت از دکتر صادق واعظ‌زاده رئیس این مرکز خواست که مقوله‌ی طراحی الگوی پیشرفت به اصل مسئله‌ی الگو پیوند زده شود؛ چراکه بدون پیشرفت حوزه و تحقق حوزه‌ی پیشرفته، طراحی و اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت میسر نیست.

وی با اشاره به ضرورت تجدید نظر در ترکیب شورای دبیرخانه‌ی مرکز اسلامی ایرانی پیشرفت، گفت: ما باید در تعیین ترکیب شورای دبیرخانه با مرکز مدیریت تفاهم کنیم. البته با مشارکت جدی‌ای که صورت گرفته ما در تمام اندیشکده‌ها افرادی فاضل از حوزه داریم و مسئولیت برخی اندیشکده‌ها به عهده‌ی اساتید حوزوی است. اما باید حضور حوزویان گسترده‌تر باشد.

آیت‌الله علی‌اکبر رشاد با ارائه پیشنهاد راه‌اندازی کرسی فقه پیشرفت، گفت: اگرچه ما اندیشکده‌ی فقه داریم اما به نظر می‌رسد بعضی مقولات مانند روح هستند که باید در سراسر کالبد جریان داشته باشند، ولذا ما در همه‌ی حوزه‌ها نیاز به مطالعه فقهی داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت برگزاری کرسی‌های نظریه‌‌پردازی از سوی اساتید حوزه، تأسیس رشته‌های تخصصی پیشرفت را نیز حائز اهمیت دانست. وی در این‌باره گفت: در حال حاضر در دانشگاه‌ها رشته‌ی پیشرفت ایجاد شده، ولی هنوز در حوزه این کار انجام نشده است. ما در فرصت مناسبی باید سعی کنیم با حذف برخی تشریفات، رشته‌ی تخصصی پیشرفت را در قم و حوزه‌های باظرفیت مانند اصفهان، خوزستان، شیراز و خراسان دایر کنیم.

لازم به ذکر است این هم‌اندیشی چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۳ با حضور اساتید و نخبگان حوزه و دانشگاه در مدرسه‌ی عالی امام خمینی(ره) در شهر مقدس قم برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید